مشکلات گوارشی

سندروم روده تحریک پذیر(IBS)، نفخ،رفلاکس اسید معده،احساس سوختگی ناشی از اسید معده،یبوست،اسهال،ِDiverticulitis

سیستم گوارشی بدن انسان، منبع تولید انرژی در بدن است و همچنین شامل اعضایی می باشد که مسوولیت بهبود عملکرد بدن و سم زدایی را به عهده دارند. عملکرد صحیح این سیستم برای یک زندگی طولانی وسالم ضروری می باشد.

هضم و گوارش غذا تنها وظیفه این سیستم نمی باشد. به عنوان مثال، سروتنین (هورمون شادی) غالبا در سیستم گوارشی ترشح می شود. لازم به ذکر است که باکتریها، قارچ ها وانگل های فراوانی در روده ی انسان زندگی می کنند. این مایکروارگانسیم ها مسوول تولید ویتامین B12، ویتامین K و بیوتین در بدن می باشند و همچنین، در جهت جلوگیری از اشاعه باکتری های مضر، با سیستم ایمنی بدن همکاری می کنند. این پروبیوتیک ها با تحریک سیستم ایمنی بدن و تولید اسیدهای چرب زنجیره ای کوچک، از ایجاد سرطان روده جلوگیری می کنند.
اغلب افرادی که دارای مشکلات گوارشی هستند، از حساسیت های غذایی رنج میبرند که تشخیص داده نشده اند. اگر این حساسیت ها درمان نشوند، احتمال ابتلا به بیماری های مزمن دیگری همچون خستگی مفرط، میگرن، درد، بی حالی، مشکلات پوستی و چاقی افزایش می یابد. دکتر زهتابچی ( Dr. Z) می تواند با کمک آزمایش ساده خون که از نوک انگشتان گرفته میشود، حساسیت شما به 96 ماده غذایی متفاوت را آزمایش کند.

سیستم ایمنی بدن،عفونت ها و پیشگیری از عفونت ها

پیشگیری از بیماری

تغذیه مناسب، کمک به سیستم ایمنی بدن، تقویت سلامت عمومی بدن، مدیریت اضطراب، خستگی بیش از حد، حساسیت های غذایی

عفونت های حاد یا موقت

عفونت مجاری ادرار، سرما خوردگی، آنفولانزا، گلو درد، عفونت مثانه

عفونت های مزمن

گرفتگی سینوس، عفونت های واژنی

سیستم ایمنی بدن، ما را در برابر عوامل بیماریزای ناشی از محیط اطرافمان حفاظت می کند. با این حال در بعضی مواقع شرایط برای این سیستم دشوار می شود و نمی تواند به درستی به وظایف خود عمل کند. اگر شما به صورت مداوم مبتلا به سرماخوردگی، آنفولانزا، حساسیت، عفونت های ادراری یا واژنی هستید و یا نشانه های دیگری از ضعف در سیستم ایمنی بدنتان مشاهده میکنید، باید به سیستم ایمنی بدنتان کمک کنید و آن را تقویت نمایید.
سیستم ایمنی بدن انسان، بخشی واحد و مستقل از بدن نیست بلکه سیستمی است که می تواند توسط عوامل مختلف و قسمتهای دیگر بدن تحت فشار قرار بگیرد.

بعضی از این عوامل تاثیرگذار شامل موارد زیر می باشند

مصرف بیش از اندازه نوشیدنی های الکلی
کمبود مواد غذایی و رژیم غذایی نامناسب
عدم رعایت بهداشت شخصی و عمومی
مختل شدن تعادل باکتری های روده ای
عدم ورزش یا تحرک کافی
حساسیت های غذایی
سیگار کشیدن
کمبود خواب

جهت جلوگیری ازشکل گیری چنین شرایطی لازم است با داشتن روش زندگی مناسب، بهبود رژیم غذایی و مصرف مکمل های غذایی، زندگی همراه با سلامتی را برای خود رغم زد.


خستگی بیش از حد

خستگی بیش از حد،شایع ترین دلیلی است که باعث میشود مردم کانادا به پزشک مراجعه نمایند. مهم ترین عامل خستگی، اضطراب می باشد.

اضطراب(استرس) چیست؟ اضطراب احساسی است که هنگامی رخ می دهد که انتظار شما از زندگی و افراد پیرامونتان از شما بیش از اندازه می شود.

اضطراب و خستگی به شدت مخرب هستند و می توانند هضم غذا، میزان بازدهی بدن و الگوی خواب را بر هم بزنند.

بسیاری از متخصصین بر این باورند که مهمترین دلیل خستگی، فعالیت بیش از اندازه غدد فوق کلیوی می باشد.

در بدن، غدد فوق کلیوی مسئولیت تولید و ترشح هورمون استرس به نام کورتیزول(Cortisol) را دارند.

بسیاری از متخصصین بر این باورند که مهمترین دلیل خستگی، فعالیت بیش از اندازه غدد فوق کلیوی می باشد.

با این حال بیماری هایی همچون کم خونی، اختلالات هورمونی، عفونت ها، بیماری های تیروئیدی ویائسگی نیز می توانند باعث خستگی بیش از حد شوند.

با اینکه نمی توان عوامل استرس را کاملا از بین برد، اما می توان نحوه ی عکس العمل بدن به این عوامل را اصلاح نمود. بنابراین یافتن عوامل اصلی خستگی در این روش بسیار مهم است. چرا که تغییرات کوچک وجزیی می توانند تفاوت های بزرگی در میزان احساس خستگی ایجاد کنند.


باروری و بارداری

اگر تصمیم دارید بچه دار شوید، نباید نسبت به مساله بارداری بی تفاوت باشید. برای مثال بسیاری از خانم ها از اهمیت مصرف فولیک اسید در دوران بارداری آگاه هستند. متاسفانه بسیاری از مشکلات زایمان در دو هفته اول دوره بارداری اتفاق می افتند در حالی که آزمایشهای بارداری در هفته های ششم تا هشتم جواب مثبت می دهند. این بدین معنا است که ممکن است که دیگر برای درمان بسیاری از مشکلات زایمان دیر شده باشد.

جالب است بدانید که مطالعات زیادی نشان می دهند که تغذیه کسانی که قصد پدر شدن دارند نیز در این امر مهم است. برای مثال کمبود ویتامین C باعث ناباروری مردان، کاهش عملکرد اسپرم ها و افزایش اختلالات در جنین می شود.

دکتر زهتابچی (Dr. Z) می تواند از دوران پیش از بارداری تا پس از تولد نوزاد با شما همراه باشد و به شما کمک کند. ایشان با انجام طب سوزنی، پیشنهاد برنامه های غذایی مناسب، تجویز داروهای گیاهی و همیوپاتی به شما در باروری، باردارشدن، حاملگی و شیردهی بعد از زایمان کمک می کند. بچه دار شدن مسئولیت بزرگی است که والدین نباید نسبت به آن بی تفاوت باشند و لازم است خود را برای رسیدن به نتیجه ای مطلوب آماده کنند.


مشکلات گوارشی

سندروم روده تحریک پذیر (IBS) ،نفخ،رفلاکس اسید معده ، احساس سوختگی ناشی از اسید معده،یبوست ، اسهال ، ِDiverticulitis
سیستم ایمنی بدن وعفونت ها
پیشگیری از بیماری: تغذیه مناسب، کمک به سیستم ایمنی بدن، تقویت سلامت عمومی بدن، مدیریت اضطراب، خستگی بیش از حد، حساسیت های غذایی
عفونت های حاد یا موقت: عفونت مجاری ادرار، سرما خوردگی، آنفولانزا، گلو درد، عفونت مثانه
عفونت های مزمن: گرفتگی سینوس، عفونت های واژنی
خستگی بیش از حد
خستگی بیش از حد،شایع ترین دلیلی است که باعث میشود مردم کانادا به پزشک مراجعه نمایند. مهم ترین عامل خستگی، اضطراب می باشد.
باروری و بارداری
اگر تصمیم دارید بچه دار شوید، نباید نسبت به مساله بارداری بی تفاوت باشید.