• اکثر مردم با واژه حساسیت‌های فصلی آشنا هستند. ولی‌ جالب است بدانیم که اگر بدن توانائی جذب و استفاده از برخی‌ غذا‌ها را نداشته باشد، مواد غذایی هم می توانند عامل آلرژی و حساسیت شوند. حساسیت به غذا با آلرژی کاملا فرق می‌کند. آلرژی زمانی‌ است که واکنش بدن می تواند باعث مرگ شخص شود. ولی‌ حساسیت به غذا علائم ملایمتری دارد. در بیماریهایی مثل اگزما، بد خوابی‌، عفونت‌های مزمن، خستگی‌، سر درد، بیماریهایِ گوارشی، وغیره، اولین قدم تشخیص حساسیت‌های غذا یی است. با وجودی که با آنتی هیستامین
    ( Antihistamines ) ، استروئید ( Steroids ) و کورستین ( Quercetin ) آنتی‌هیستامین طبیعی می‌توان حساسیت و آلرژی‌ را کنترل کرد، بهتر است با انجام یک تست ساده ریشهٔ‌ اصلی‌ حساسیت را بررسی و پیدا کرد. شما باید بدن خود و حساسیت‌ها و واکنش‌هایش را بشناسید تا بتوانید کنترل سلامتی‌ خود را در دست بگیرید.


حساسیت به غذا چیست؟
حساسیت به غذا یک واکنش کند است که علائم آن می توانند سه روز بعد از خوردن غذا ظاهر شوند. حساسیت غذایی بر میزان هیستامین موجود در بدن اثری ندارد. به همین دلیل علائم آن خفیف تر و بین افراد متفاوت هستند. به دلیل تفاوت در علائم، پیدا کردن ماده غذایی مسئول حساسیت سخت و دشوار می‌‌باشد.

جالب است بدانید که حساسیت‌های غذایی در اکثر موارد منجر به افزایش وزن می‌‌شوند. غذا ی مورد نظر، بدن را در حالت استرس قرار میدهد. بنابر این هورمون کورتیزول بالا می رود و دستگاه گوارش انسان از کار می‌‌ایستد. از آنجایی که با از کار افتادن سیستم گوارشی آنزیم‌های هضم غذا کمتر ترشح می‌‌شوند، بدن شخص شروع به چاق شدن و افزایش وزن می‌‌کند
آلرژی به غذا چیست؟آلرژی به غذا یک واکنش سریع است که میتواند با علائمی مانند کهیر، تورم لب‌ها و زبان و سر درد همراه شود. این واکنش معمولاً بین چند دقیقه تا چند ساعت بعد از خوردن غذا اتفاق می‌‌افتد. اگر آلرژی به ماده غذایی مذکور شدید باشد میتواند حتی منجر به مرگ شود. در هنگام آلرژی سلول‌های ایمنی بدن متلاشی میشوند و ماده‌ای به اسم هیستامین آزاد می شود. به همین دلیل در هنگام بروز آلرژی باید سریعا از آنتی هیستامین و یا Epipen استفاده کرد.